A papagájok bemutatása

Ebben a bejegyzésben az óriáspapagájok edzési lehetőségeit járjuk körbe. Ezek a madarak rendkívüli intelligenciával rendelkeznek, nevelésük, edzésük pedig rendkívül szórakoztató elfoglaltságot nyújt. Az én szemlyes kedvencem az zárt térben történő repüléses edzés, melynek légyege, hogy a madarat a levegőbe fellökve elröptetjük egy célhelyre, hogy aztán hívásra visszarepüljön a kezünkre.



Mi a legtöbbet a telkünkön található, nagy belmagasságú szalmatároló épületen belül gyakorolunk. Eleinte sokszor kellett a fiamat felmászatni a hatalmas szalmatömbök tetejére, hogy lekönyörögje onnan az engedetlen madarat, mert nem volt hajlandó visszarepülni.



Beszélgettem néhány tapasztaltabb röptetővel, és bár nincsenek túl sokan, véleményük nem volt egyhangú. Két szakértő szerint a pajta látogatását abba kellene hagynunk, mert ezzel egy rossz szokást nevelünk a madárba, a visszahívásra nem, vagy túl későn reagál és ez a szabadban végzetes hibákat eredményezhet, már ha egyszer elhagyjuk a pajtát. Más pedig azt mondta, hogy a lényeg, hogy a papagáj jól érezte magát az edzések során, és mi kárt okozhatna ez az egész? Én is így érzem.



Néhány további edzés után a papagájom néhányszor már odarepült a karomhoz, vagy bárki karjához, aki epp nálunk volt, utána pedig visszarepült valamelyik szalmabála tetejére játszani. A legtöbb alkalommal érte kell menni, nem igazán együttműködő még most sem.



Jól tudom, hogy az edzéshez a madárnak lelkesnek kell lennie. Ehhez pedig a hasán át vezet az út: jutalmazni kell, eleséggel. De nagyon nehéz elérni azt a beállítást, ahol az eleség mennyisége már motiválja, de még nem lakatja jól több jutalmazásos kör után sem. Már rájöttem, hogy a legjobb időpont a déli etetés előtti, mert olyankor már elég éhes, de a reggelitől azért még van benne energia is.

Asztali nézet